Lovaskultúra oktató

A Lovassportok Csoport elsődleges feladata a Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzési szak teljeskörű szervezése és működtetése. Ezen kívül szervezési és oktatási feladatokat látunk el az edzői szakok lovassport szakirányain, az OKJ lovas sportoktató és lovas sportedző tanfolyamokon, valamint a Rekreáció mesterszak lovas táborainál.

Kapcsolattartó/szakfelelős:

Balog Orsolya

Csoportvezető

K2/II/14
balog.orsolya@tf.hu | +36-1-488-1590, +36-30-683-8520

Zupán Péter

Szakmai vezető, tanszéki mérnök

SZT K2/II/14
+36-30-966-6116 | zupan.peter@tf.hu

Száz Petra

Lovaskultúra oktató, nyelvtanár

K2/II/14
+36-70-378-6844, +36-1-488-1580 | szaz.petra@tf.hu

Dóka Ágnes

oktatásszervező

K2/II/14
+36-1-488-1590; +36-70-378-6844 | lovaskultura@tf.hu

Dr. Karády-Protzner Anna Gabriella

Egyetemi adjunktus

K2/II/14
+36-1-488-1580 | protzner.anna@tf.hu
Fogadó óra: kedd 11:30-13:30 | csütörtök 10:00-11:30

Fogadó óráink (előzetes bejelentkezés ajánlott!)

  • Zupán Péter: szerda 12.30-14.00
  • Balog Orsolya: szerda 12.30-14.00
  • Száz Petra: kedd 13:30-15:00 | csütörtök 10:00-11:30

A Lovassportok Csoport bemutatkozása

A Lovaskultúra oktató képzés célja olyan széles látókörű, minőségi elméleti és gyakorlati tudással rendelkező lovas értelmiségiek kibocsájtása, akik főleg gyermekek és kezdők lovasoktatásában vesznek részt – akár iskolai keretek között is – megbízható, szakszerű és jól szervezett munkával. Az itt megszerzett ismeretek tökéletes alapot biztosítanak arra, hogy az Új Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódva az iskolarendszerű lovaskultúra oktatás megteremtésében és kivitelezésében a lovaskultúra oktatók elsődleges szerepet tölthessenek be. Ezen kívül a lovaglás, mint rekreációs tevékenység szervezésében és vezetésében, lovastúrák vezetésében, és lovas létesítmények vezetőjeként, szaktanácsadóként is megállják helyüket. Ha a végzett hallgató mégis az élsportban szeretne tevékenykedni, erre is van lehetősége, ugyanis a Magyar Lovas Szövetség elismeri a Lovaskultúra oktató szakot az edzői regisztrációhoz szükséges szakmai végzettségként.

Miért válaszd a Lovaskultúra oktató szakot?

A lovaskultúra oktatók, hasonlóan a testnevelő tanárokhoz, elsősorban nem a versenysport oldaláról közelítik meg sportágukat, hanem a mozgás és a természetközeli, aktív életmód népszerűsítésén keresztül. Célunk a társadalom szélesebb rétegeivel megismertetni lovaskultúránkat, felélesztve az emberekben a ló szeretetét, igényt formálni a lovas tevékenységekre, és segíteni a lovas életformát választókat. Ez a képzés azoknak szól, akik nem egy-egy szakágban vagy speciális területen szeretnének elmélyedni, hanem a lovassportok és a lovaságazat egészét kívánják átfogóan megismerni, és tudásukat átadni a jövő nemzedékének.

Népszerűség, hitelesség, egyediség, gyakorlatiasság

A Lovaskultúra oktató képzés egységként tekinti a lovat és lovasát. Ennek érdekében a TF szellemiségéhez igazodva komplex anatómiai, élettani, edzéselméleti ismereteket nyújt a lovasról, mint sportoló emberről és sporttársáról, a lóról.

A jelenlegi lovas képzésekhez képest különösen magas színvonalú és nagy óraszámú neveléstudományi és sporttudományi modul megalapozza, hogy az itt végzett szakemberek hiteles és szakszerű oktatói, nevelői, lovasoktatói munkát végezzenek akár általános iskolai keretek között, vagy a közép- és felsőoktatásban.

Filozófiánk:

„Az eredményes elméleti oktatás csak a gyakorlattal együtt lehetséges, mert csak úgy tudunk beszélni valamiről, ha azt lóháton már megéreztük.”

A képzés különlegessége, hogy tanórai keretek között folyik lovasedzés minden lovas szakágban és a feltörekvő lovassportokban, továbbá kötelező oktatási gyakorlat, valamint tájékozódási lovaglás és lovastúra-vezetési gyakorlat. Több ismeretkörből (pl.: futószárazás, lovastorna, díjlovaglás, díjugratás) minden félév végén gyakorlati lovas vizsgát is tesznek a hallgatók az elméleti vizsga mellett, a záróvizsga részeként pedig vizsgatanításon kell megfelelniük. Mindezek biztosítják, hogy az itt végzett szakemberek teljeskörűen felkészültek legyenek kezdő és haladó lovasok oktatására, lovastúrák vezetésére egyaránt.

Ahhoz, hogy a Lovaskultúra oktató szakon végzett szakemberek saját lovas vállalkozásukat elindíthassák, a már meglévőt fejlesszék, vagy különböző állami-, egyesületi-, vagy magánszektorban működő szervezeteknél szakértői, szervezői, vezetői pozícióban elhelyezkedhessenek, a Lovaskultúra oktató szak széles körű általános és speciális menedzsment- és turisztikai ismeretek megszerzését biztosítja.

Tanulj a legjobbaktól!

A Testnevelési Egyetem egyike a világ legrégebben alapított testkulturális felsőoktatási intézményeinek. Egyszerre jellemzi a tradíciók megőrzése és az állandó változás, megfelelés a kor követelményeinek. A TF a legismertebb és legelismertebb a világon a magyar testkulturális felsőoktatási intézmények közül, és talán nincs olyan egyetem a világon, ahol ilyen jól ötvöződik az oktatói karban és a képzésben a sportszakmai gyakorlat és a sporttudomány.
Sehol máshol nincs annyi egykori és jelenlegi, kiváló sportoló és neves edző, mint a TF-en, akiktől a legtöbbet tanulhatják a hallgatók. Ennek köszönhetően a Lovaskultúra oktató szak a lovasélet és a sportszakemberképzés leghitelesebb és legelismertebb szakértőit tudhatja tanárai között!

Elismert lovas szakmai végzettség

A Testnevelési Egyetem a kétéves képzés sikeres elvégzéséről hivatalos, államilag elismert egyetemi diplomát állt ki magyar és angol nyelven, mellyel Magyarországon és külföldön is tudsz érvényesülni. Fontos tudni azonban, hogy az alapdiploma szintjét a szakirányú továbbképzések nem emelik (tehát a BSc alapvégzettséghez a lovaskultúra szak elvégzése nem ad MSc fokozatot).

A lovaskultúra oktató végzettség számos lovas tevékenységre jogosít, a hatályos jogszabályok szerint is. Többek között iskolai lovaskultúra tanár, regisztrált lovasedző, túravezető, lovas szolgáltatóként felelős vezető is lehetsz, de akár egyetemi oktatóként, kutatóként, vagy szaktanácsadóként is elhelyezkedhetsz.

Az a kapcsolati tőke, amelyre a képzés során szert teszel, egy életre megalapozhatja pályafutásodat. Végzett hallgatótársaink kétharmada ma már hivatásszerűen dolgozik a lovaságazatban, és érnek el sikereket a lovasélet különböző területein. Lépj a nyomdokukba!

„Szellemet, erkölcsöt, erőt egyesíts!”

A TF zászlajára hímzett jelmondatunkat a Lovaskultúra oktató szakon is irányadó értéknek, erkölcsi útmutatásnak tekintjük.

Ha a Lovaskultúra oktató szakot választod, bekerülsz egy olyan összetartó közösségbe, ahol

  • a hallgatók és az évfolyamok segítik egymást, közös nyelven beszélnek és tesznek közös célokért;
  • a TF legjobb, nemzetközi szinten elismert tanáraitól, és a magyar lovasélet élvonalbeli szakembereitől sajátíthatod el a tudást;
  • a hallgatói igényeket figyelembe véve folyamatosan fejlesztjük a képzést, és a szak elvégzése után is van lehetőséged a szakcsoport által szervezett eszmecserékre, továbbképzésekre, klubnapokra járni;
  • a volt oktatóid kollégának tekintenek és bizalommal fordulhatsz hozzájuk bármilyen kérdésben.

Képzési és kimeneti követelmények

Oklevélben megnevezett szakképzettség: Lovaskultúra oktató
A szakirányú továbbképzés képzési területe: Sporttudomány
A képzés időtartama: 4 félév
Kontaktórák száma: 600 óra, amelyből 160 óra gyakorlati lovasoktatás és lovaglás 
Tandíj félévenként: 350.000.- Ft, melyre részletfizetés és diákhitel igényelhető

 

Egészségügyi alkalmassági igazolás: Egészségügyi alkalmassági igazolás nyomtatvány

(a felvételi vizsgára kérjük, mindenki hozza magával az igazolást)

A jelentkezési felület  elérhető 2024.08.23. éjfélig. (A csatolmányokat kérjük PDF formátumba felcsatolni max.10MB-ig)

Jelentkezés

Felvételi követelmények

  1. Felsőfokú végzettséget igazoló oklevél bármilyen tudományterületen (hagyományos, BSc, BA, MSc, MA)
  2. A felvételi vizsgán az A1-es díjlovagló feladat korrekt bemutatása (edzői segítséggel ajánlott felkészülni)
  3. Házi- vagy sportorvos által igazolt, lovagláshoz megfelelő fizikai és egészségi állapot

Időpontok

  • Felvételi időpontja: 2024.06.05.
  • Jelentkezési határidő: 2024.05.24

Jelenkezés menete

A Lovaskultúra oktató szakra jelentkezni a határidőben kitöltött jelentkezési felületen keresztül lehet.

Figyelem! A szakirányú továbbképzésre NEM a rendes felvételi eljárás keretében kell jelentkezni!

Felvételi vizsga

  • Ruházat: alkalomhoz illő, normál lovas ruházat (kobak, lovasnadrág, csizma, ing, stb.), de nem kötelező a versenyfelszerelés.
  • A felvételi vizsgára lovat biztosítunk, de igény szerint saját lóval is lehetséges a vizsgát teljesíteni.
  • Felvételi vizsga díja: 5 000 (saját lóval 3 000) forint, melyet a vizsga megkezdése előtt a helyszínen, készpénzben kérünk rendezni.
  • A gyakorlati felvételi vizsga alól felmentést kap az, akinek van rajtengedély vizsgája a 3 olimpiai szakág bármelyikéből (díjugratás, díjlovaglás, lovastusa). A felvételin és a motivációs beszélgetésen ez esetben is részt kell venni, a felvételi díja 3 000 forint. A jelentkezési laphoz kérünk csatolni egy a Magyar Lovassport Szövetség által kiállított igazolást, melyen szerepelnek a vizsgázó adatai, a REV megszerzésének időpontja és a teljestett szakág.
  • A felvételivel és a képzéssel kapcsolatban érdeklődni lehet a szakirányú továbbképzési szak szervezőjénél! Olcsváry-Vecsernyés Dóra: +36-1-488-1590 (K-Cs 10:30-14:30) | +36-70-378-6844 (H-P munkaidőben)

A felvételi vizsgaprogram

A1 Díjlovagló feladat (időtartam kb. 3 perc 30 mp, 20×40 négyszög)

  • 1.
    • A Belovaglás munkaügetésben
    • X Állj, köszönés, munkaügetésben elindulni
    • C Jobb kézre
  • 2.
    • M-K Átlóváltás, az ügetőlépéseket megnyújtani könnyűügetésben
    • K Munkaügetés, tanügetés
  • 3.
    • F-M Egyszerű kígyóvonal a hosszúfal mentén
  • 4.
    • H-F Átlóváltás, az ügetőlépéseket megnyújtani tanügetésben
    • F Munkaügetés
  • 5.
    • A Középlépés
  • 6.
    • K-B-M Félátlóváltás középlépésben M-ig
  • 7.
    • M Munkaügetés
  • 8.
    • C Munkavágta, nagykör 1x
    • C Egyenes
  • 9.
    • H-F Átlóváltás
    • X Munkaügetés
    • F Munkavágta
  • 10.
    • K-H Vágtaugrásokat megnyújtani
    • H Munkavágta
  • 11.
    • C Nagykör 1x
    • C Egyenes
  • 12.
    • M-K Átlóváltás
    • X Munkaügetés
  • 13.
    • A Középből
    • X Állj, köszönés
  • Középlépés, szárakat a kézből kirágatni, a négyszöget A-nál lépésben, hosszú száron elhagyni.

A munkaügetést tanügetésben kérjük végrehajtani!

Értékelési szempontok

  1. Lovas ülése
  2. Segítségadások, befolyás a lóra
  3. A feladatok végrehajtásának pontossága
  4. Összbenyomás

A díjlovas négyszög

Dokumentumok

Óraadó tanárok

  • Dr. Bába András: lóegészségtan
  • Dr. Balogh Réka: lovaságazat jogi szabályozása
  • Boros Sándor: szakmai gyakorlat (Debreceni Lovasakadémia)
  • Bozori Gabriella: lovasterápia, gyógylovaglás
  • Dallos Zsófia: díjlovaglás
  • Dr. Derzsy Béla: gimnasztika, edzéselmélet
  • Dvoracsek György: lovaspóló
  • Dr. Faludi Judit: humán anatómia
  • Fülöp Bálint: lovas vállalkozások gazdálkodása
  • Gillich Sándor: őseink lova
  • Győrffy-Villám András: huszárhagyományok, lovastúra-vezetés
  • Hansághy Péter: marketing a lovasturizmusban
  • Horányi Zsolt: oktatás-nevelés módszertan
  • Dr. Kälbli Katalin: gyógypedagógia alapjai
  • Kassai Lajos: lovasíjászat
  • Keresztes Krisztina: erőszakmentes lókiképzés
  • Kiss István: pályaépítés a díjugrató szakágban
  • Krebs András: lósportok
  • Kurcsics István: westernlovaglás
  • Dr. Langer Dóra: lóegészségtan, teljesítményvizsgálatok
  • Lezsák Levente: lovaskultúra alapjai
  • Dr. Major László: lovas rendezvények biztonságtechnikája
  • Dr. Mihók Sándor: lótenyésztési ismeretek
  • Pénzes Gábor: barokk lovaskultúra
  • Dr. Sótonyi Péter: lóanatómia
  • Dr. Reinitz László: lóanatómia
  • Suta Éva: takarmányozástan
  • Szabó Pál: fogathajtás
  • Dr. Szentes Annamária: ló asszisztált pszichoterápia
  • Szeles Tünde: lovas vállalkozások menedzsmentje
  • Szladek Róbert: csikóshagyományok, méneslátogatás (Hortobágy Mátai Ménes)
  • Tuska Pál: lovastusa
  • Dr. Varga Katalin: távlovaglás
  • Vér Imre: lovas balesetvédelem, lovas tájékozódási ismeretek

Mely területeken hasznosíthatod a lovaskultúra oktató végzettségedet?

Sport – lovasoktatás,  edzésvezetés, versenyeztetés

A Magyar Lovassport Szövetség az edzői regisztrációhoz szükséges szakmai végzettségként ismeri el, valamint a nálunk végzett szakemberek külön vizsga és kötelező továbbképzések nélkül regisztrálhatnak lovasiskolai oktató-futószárazónak.

Szabadidő és turizmus

Rekreációs célú lovas foglalkozások, táborok, lovastúrák szervezése, vezetése. A nálunk végzett szakember lovasturista-csoportokkal kapcsolatos tevékenységeket folytathat a sportképesítésekről szóló rendelet értelmében.

Szolgáltatás, létesítményüzemeltetés

A nálunk végzett szakember szakmai tevékenységért felelős vezető lehet, akár saját lovas vállalkozásában is, a lovas szolgáltatókról szóló rendelet szerint. A lovaskultúra oktató végzettség idén bekerül a termőföldvásárláshoz szükséges végzettségeket meghatározó kormányrendeletbe!

Oktatás-nevelés

Talán legfontosabb feladatunk a társadalom mélyebb rétegeihez is eljuttatni a múltunkhoz és hagyományainkhoz oly szorosan kapcsolódó lovaskultúrát. Ezzel megalapozható, hogy a jövőben is kiérdemelten viseljük a lovas nemzet megnevezést! A nálunk végzett szakember lovaskultúrával kapcsolatos tantárgyakat és ismereteket taníthat, akár általános-, közép-, és felsőoktatásban is a köznevelésről szóló törvény értelmében. A Kincsem Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódó iskolai lovasoktatásban vezető szerepet tölthet be!

Kutatás és szaktanácsadás 

TDK, PhD, TF kutatólabor – Ha van egy jó témád, mi megadjuk hozzá a szervezeti keretet! A Testnevelési Egyetem Doktori Iskolája lovastudomány altémában is várja a doktori pályázatokat!

A nálunk végzett szakember állami és magánszektorban is keresett szakértő a lovaságazati projektek tervezésében és kivitelezésében.

A fentieken túl végzett hallgatóink közül néhányan a lovasterápia, a lótenyésztés, és az élsport területein is tevékenykednek. Az ezekhez szükséges speciális képzésekhez is remek alapot, kiegészítést nyújt a lovaskultúra oktató végzettség!

Nyomtatás: