Lovaskultúra oktató

A Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzés bemutatkozása

A Lovaskultúra oktató képzés célja olyan széles látókörű, minőségi elméleti és gyakorlati tudással rendelkező lovas értelmiségiek kibocsájtása, akik főleg gyermekek és kezdők lovasoktatásában vesznek részt – akár iskolai keretek között is – megbízható, szakszerű és jól szervezett munkával. Az itt megszerzett ismeretek tökéletes alapot biztosítanak arra, hogy az Új Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódva az iskolarendszerű lovaskultúra oktatás megteremtésében és kivitelezésében a lovaskultúra oktatók elsődleges szerepet tölthessenek be. Ezen kívül a lovaglás, mint rekreációs tevékenység szervezésében és vezetésében, lovastúrák vezetésében, és lovas létesítmények vezetőjeként, szaktanácsadóként is megállják helyüket. Ha a végzett hallgató mégis az élsportban szeretne tevékenykedni, erre is van lehetősége, ugyanis a Magyar Lovas Szövetség elismeri a Lovaskultúra oktató szakot az edzői regisztrációhoz szükséges szakmai végzettségként.

  • Miért válaszd a Lovaskultúra oktató szakot?

A lovaskultúra oktatók, hasonlóan a testnevelő tanárokhoz, elsősorban nem a versenysport oldaláról közelítik meg sportágukat, hanem a mozgás és a természetközeli, aktív életmód népszerűsítésén keresztül. Célunk a társadalom szélesebb rétegeivel megismertetni lovaskultúránkat, felélesztve az emberekben a ló szeretetét, igényt formálni a lovas tevékenységekre, és segíteni a lovas életformát választókat. Ez a képzés azoknak szól, akik nem egy-egy szakágban vagy speciális területen szeretnének elmélyedni, hanem a lovassportok és a lovaságazat egészét kívánják átfogóan megismerni, és tudásukat átadni a jövő nemzedékének.

  • Népszerűség, hitelesség, egyediség, gyakorlatiasság

A Lovaskultúra oktató képzés egységként tekinti a lovat és lovasát. Ennek érdekében a TF szellemiségéhez igazodva komplex anatómiai, élettani, edzéselméleti ismereteket nyújt a lovasról, mint sportoló emberről és sporttársáról, a lóról.

A jelenlegi lovas képzésekhez képest különösen magas színvonalú és nagy óraszámú neveléstudományi és sporttudományi modul megalapozza, hogy az itt végzett szakemberek hiteles és szakszerű oktatói, nevelői, lovasoktatói munkát végezzenek akár általános iskolai keretek között, vagy a közép- és felsőoktatásban.

Filozófiánk:
„Az eredményes elméleti oktatás csak a gyakorlattal együtt lehetséges, mert csak úgy tudunk beszélni valamiről, ha azt lóháton már megéreztük.”

A képzés különlegessége, hogy tanórai keretek között folyik lovasedzés minden lovas szakágban és a feltörekvő lovassportokban, továbbá kötelező oktatási gyakorlat, valamint tájékozódási lovaglás és lovastúra-vezetési gyakorlat. Több ismeretkörből (pl.: futószárazás, lovastorna, díjlovaglás, díjugratás) minden félév végén gyakorlati lovas vizsgát is tesznek a hallgatók az elméleti vizsga mellett, a záróvizsga részeként pedig vizsgatanításon kell megfelelniük. Mindezek biztosítják, hogy az itt végzett szakemberek teljeskörűen felkészültek legyenek kezdő és haladó lovasok oktatására, lovastúrák vezetésére egyaránt.

Ahhoz, hogy a Lovaskultúra oktató szakon végzett szakemberek saját lovas vállalkozásukat elindíthassák, a már meglévőt fejlesszék, vagy különböző állami-, egyesületi-, vagy magánszektorban működő szervezeteknél szakértői, szervezői, vezetői pozícióban elhelyezkedhessenek, a Lovaskultúra oktató szak széles körű általános és speciális menedzsment- és turisztikai ismeretek megszerzését biztosítja.

  • Tanulj a legjobbaktól!

A Testnevelési Egyetem egyike a világ legrégebben alapított testkulturális felsőoktatási intézményeinek. Egyszerre jellemzi a tradíciók megőrzése és az állandó változás, megfelelés a kor követelményeinek. A TF a legismertebb és legelismertebb a világon a magyar testkulturális felsőoktatási intézmények közül, és talán nincs olyan egyetem a világon, ahol ilyen jól ötvöződik az oktatói karban és a képzésben a sportszakmai gyakorlat és a sporttudomány.
Sehol máshol nincs annyi egykori és jelenlegi, kiváló sportoló és neves edző, mint a TF-en, akiktől a legtöbbet tanulhatják a hallgatók. Ennek köszönhetően a Lovaskultúra oktató szak a lovasélet és a sportszakemberképzés leghitelesebb és legelismertebb szakértőit tudhatja tanárai között!

  • Elismert lovas szakmai végzettség

A Testnevelési Egyetem a kétéves képzés sikeres elvégzéséről hivatalos, államilag elismert egyetemi diplomát állt ki magyar és angol nyelven, mellyel Magyarországon és külföldön is tudsz érvényesülni. Fontos tudni azonban, hogy az alapdiploma szintjét a szakirányú továbbképzések nem emelik (tehát a BSc alapvégzettséghez a lovaskultúra szak elvégzése nem ad MSc fokozatot).

A lovaskultúra oktató végzettség számos lovas tevékenységre jogosít, a hatályos jogszabályok szerint is. Többek között iskolai lovaskultúra tanár, regisztrált lovasedző, túravezető, lovas szolgáltatóként felelős vezető is lehetsz, de akár egyetemi oktatóként, kutatóként, vagy szaktanácsadóként is elhelyezkedhetsz.

Az a kapcsolati tőke, amelyre a képzés során szert teszel, egy életre megalapozhatja pályafutásodat. Végzett hallgatótársaink kétharmada ma már hivatásszerűen dolgozik a lovaságazatban, és érnek el sikereket a lovasélet különböző területein. Lépj a nyomdokukba!

„Szellemet, erkölcsöt, erőt egyesíts!”
A TF zászlajára hímzett jelmondatunkat a Lovaskultúra oktató szakon is irányadó értéknek, erkölcsi útmutatásnak tekintjük.

Ha a Lovaskultúra oktató szakot választod, bekerülsz egy olyan összetartó közösségbe, ahol

  • a hallgatók és az évfolyamok segítik egymást, közös nyelven beszélnek és tesznek közös célokért;
  • a TF legjobb, nemzetközi szinten elismert tanáraitól, és a magyar lovasélet élvonalbeli szakembereitől sajátíthatod el a tudást;
  • a hallgatói igényeket figyelembe véve folyamatosan fejlesztjük a képzést, és a szak elvégzése után is van lehetőséged a szakcsoport által szervezett eszmecserékre, továbbképzésekre, klubnapokra járni;
  • a volt oktatóid kollégának tekintenek és bizalommal fordulhatsz hozzájuk bármilyen kérdésben.

Képzési és kimeneti követelmények

Oklevélben megnevezett szakképzettség: Lovaskultúra oktató
A szakirányú továbbképzés képzési területe: Sporttudomány
A képzés időtartama: 4 félév
Kontaktórák száma: 600 óra, amelyből 160 óra gyakorlati lovasoktatás és lovaglás 
Tandíj félévenként: 350.000.- Ft, melyre részletfizetés és diákhitel igényelhető

Kapcsolattartó/szakfelelős:

A Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzést teljes egészében a Lovassportok Csoport szervezi.
Elérhetőségeink a http://tf.hu/lovas oldalon megtalálhatók.

A képzéssel kapcsolatban érdeklődni lehet:

Dóka Ágnes

oktatásszervező

K2 épület II/14. iroda
+36 70 378 6844 | lovaskultura@tf.hu

Felvételi követelmények

  1. Felsőfokú végzettséget igazoló oklevél bármilyen tudományterületen (hagyományos, BSc, BA, MSc, MA)
  2. A felvételi vizsgán az A1-es díjlovagló feladat korrekt bemutatása (edzői segítséggel ajánlott felkészülni)
  3. Házi- vagy sportorvos által igazolt, lovagláshoz megfelelő fizikai és egészségi állapot

Letölthető dokumentumok:

Jelentkezés menete

A Lovaskultúra oktató szakra jelentkezni a határidőn belül beküldött online jelentkezési űrlapon keresztül lehet, melyhez kérjük csatolni az alapdiploma másolatát és az orvosi alkalmassági igazolást. A csatolmányokat lehetőleg PDF formátumban kérjük feltölteni max. 10MB-ig

Jelentkezés

A jelentkezési űrlap a jelentkezési időszakban érhető el!

Időpontok

  • Felvételi vizsga időpontja: 2025. június
  • Jelentkezési határidő: 2025. május 31.

Felvételi vizsga

  • Helyszín: Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Nemzeti Lovaskultúra Oktatási és Képzési Központ | 6000 Kecskemét, Kiskőrösi út 384. | térkép
  • Ruházat: alkalomhoz illő lovas ruházat (kobak, lovasnadrág, csizma, ing, kesztyű, stb.), de nem kötelező a versenyfelszerelés.
  • A felvételi vizsga motivációs beszélgetésből és a gyakorlati vizsgából áll.
  • Felvételi vizsga díja egységesen a mindenkor aktuális egyetemi felvételi eljárási díj, melyet online bankkártyás fizetéssel teljesíthet a jelentkező.
  • A felvételi vizsgára lovat biztosítunk, de igény szerint saját lóval is lehetséges a vizsgát teljesíteni.
  • A gyakorlati felvételi vizsga alól felmentést kap az, aki rendelkezik rajtengedély vizsgával a három olimpiai szakág bármelyikéből (díjugratás, díjlovaglás, lovastusa). A felvételin és a motivációs beszélgetésen ez esetben is részt kell venni! A jelentkezési laphoz kérünk csatolni egy, a Magyar Lovassport Szövetség által kiállított igazolást, melyen szerepelnek a vizsgázó adatai, a REV megszerzésének időpontja és a teljestett szakág.

A felvételivel és a képzéssel kapcsolatban érdeklődni lehet a szakirányú továbbképzési szak oktatásszervezőjénél:
Dóka Ágnes: +36 70 378 6844 (H-P munkaidőben) | lovaskultura@tf.hu

Képzési és kimeneti követelmények

  • Oklevélben megnevezett szakképzettség: Lovaskultúra oktató
  • A szakirányú továbbképzés képzési területe: Sporttudomány
  • A képzés időtartama: 4 félév
  • Kontaktórák száma: 600 óra, amelyből 160 óra gyakorlati lovasoktatás és lovaglás
  • Tandíj félévenként: 350.000.- Ft, melyre részletfizetés és diákhitel igényelhető

Mintatanterv

A képzés felépítése

  • Konzultációk:
    A konzultációk szorgalmi időszakban félévente négy alkalommal 3-4 napot vesznek igénybe, jellemzően csütörtökől vasárnapig.
  • Táborok:
    Minden félévben egy hetes szakmai táborban, valamint a képzés alatt kétszer hagyományőrző táborban is részt vesznek a hallgatók.

Oktatási helyszínek

Fő oktatási helyszínünk a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Nemzeti Lovaskultúra Oktatási és Képzési Központja Kecskeméten, valamint az egyetem budapesti campusa.
A képzés színvonalát emeli, hogy a lóanatómia előadások az Állatorvostudományi Egyetemen, a lósportok terepgyakorlat a budapesti Kincsem Parkban, a lovasterápia gyakorlat a Fóti Lovasterápiás Központban kerülnek megrendezésre. A fentieken túl aktuálisan szervezett terepgyakorlatok, méneslátogatások, kiemelt szakmai programok színesítik az oktatási tematikát.

FIGYELEM!

A Lovaskultúra oktató szakirányú továbbképzés elvégzéséhez
elengedhetetlen az OTTHONI MUNKA LÓVAL!

A konzultációkon átadott ismeretanyagot, lovaglási feladatokat kiemelten ajánlott
edzői segítséggel, legalább heti rendszerességgel gyakorolni!

Záróvizsga

A Lovaskultúra oktató képzés komplex záróvizsga letételével zárul a tudományos igénnyel megírt szakdolgozat védése után.
A záróvizsga része a vizsgatanítás, valamint a szóbeli vizsga a négy félév anyagából. A záróvizsga sikeres teljesítése után a hallgató megszerzi lovaskultúra oktató végzettségét, amelyről kétnyelvű felsőoktatási oklevelet állít ki a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem.

A képzés tanári kara

  • Balog Orsolya: lovardai ismeretek, futószárazás, lovaglás mozgástana, edzésmódszertan, szakdolgozati konzultáció
  • Dr. Karády-Protzner Anna: kutatásmódszertan, lovasturizmus
  • Száz Petra: lovasjátékok, lovas etika, pedagógia, lovasoktatás módszertan, oktatási gyakorlatok
  • Zupán Péter: lovaglás gyakorlati alapjai, díjugratás, fiatal ló alapkiképzése, edzésmódszertan

Óraadó oktatóink

  • Auth Zsófia: pszichológiai lovasterápia
  • Dr. Bába András: lóegészségtan
  • Bozori Gabriella: lovasterápia
  • Dallos Zsófia: díjlovaglás
  • Dr. Derzsy Béla: gimnasztika, edzéselmélet
  • Dvoracsek György: lovaspóló
  • Dr. Faludi Judit: humán anatómia
  • Dr. Géczi Gábor: sportmenedzsment
  • Dr. Gombocz János: pedagógia, neveléselmélet
  • Győrffy-Villám András: huszárhagyományok, lovastúra-vezetés
  • Haál Gábor: lovas vállalkozások menedzsmentje
  • Horányi Zsolt: oktatás-nevelés módszertan
  • Krausz Katalin: gyógypedagógia alapjai
  • Kassai Lajos: lovasíjászat
  • Kiss István: pályaépítés a díjugrató szakágban
  • Krebs András: lósportok
  • Pál Zoltán: westernlovaglás
  • Ladányi-Kovács Zoltán: vendéglátási ismeretek
  • Lezsák Levente: lovaskultúra alapjai
  • Dr. Major László: lovas rendezvények biztonságtechnikája
  • Dr. Mihók Sándor: lótenyésztési ismeretek
  • Pénzes Gábor: barokk lovaskultúra
  • Dr. Sótonyi Péter: lóanatómia
  • Dr. Reinitz László: lóanatómia
  • Dr. Szabó Csaba: takarmányozástan
  • Szabó Pál: fogathajtás
  • Szabó Zsófia: lovas vállalkozások marketingje
  • Szilágyi Réka: pszichológia, sportpszichológia
  • Török Barbara: lovastorna
  • Tuska Pál: lovastusa
  • Dr. Tuska Péter: lovaságazat jogi szabályozása
  • Dr. Varga Katalin: távlovaglás
  • Vér Imre: lovas balesetvédelem, lovas tájékozódási ismeretek

Mely területeken hasznosíthatod a lovaskultúra oktató végzettségedet?


Sport
 – lovasoktatás,  edzésvezetés, versenyeztetés
A képzés a Magyar Lovassport Szövetség támogatását élvezi, ennek eredményeként a végzett lovaskultúra oktatókat külön vizsga nélkül elismeri lovasiskolai oktatónak.
A lovaskultúra oktató képesítés továbbá az edzői regisztrációhoz is elismert szakmai végzettség, így a Szövetségnél tett sikeres regisztrációs vizsgák után tanítványaidat hivatalosan versenyeztetheted.
Nincs szükséged külön edzői képesítésre!

Szabadidő és turizmus
Rekreációs célú lovas foglalkozásokat, táborokat, lovastúrákat szervezhetsz, vezethetsz.
A nálunk végzett szakember lovasturista-csoportokkal kapcsolatos tevékenységeket folytathat a sportképesítésekről szóló rendelet értelmében.
Nincs szükséged külön lovastúra-vezetői képesítésre!

Szolgáltatás és létesítményüzemeltetés
A lovas szolgáltatókról szóló 14/2008. ÖM rendeletben foglaltak szerint a lovaskultúra oktató szakmai tevékenységért felelős személy lehet. Ezzel akár saját lovas vállalkozásodat is nyilvántartásba vetetheted, illetve vezető pozíciót tölthetsz be más lovas vállalkozásokban!
Nem lesz szükséged semmilyen kiegészítő végzettségre!

Oktatás-nevelés
Talán legfontosabb feladatunk a társadalom mélyebb rétegeihez is eljuttatni a múltunkhoz és hagyományainkhoz oly szorosan kapcsolódó lovaskultúrát. Ezzel megalapozható, hogy a jövőben is kiérdemelten viseljük a lovas nemzet megnevezést!
A végzett lovaskultúra oktatók már számos főiskolán és egyetemen oktatják a különféle lovas tantárgyakat. Képzésünk igazi előnye viszont az, hogy a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvényben foglaltak értelmében a lovaskultúra oktató végzettség a szintjének megfelelő tanári szakképzettségnek minősül, így pedagógus munkakörben hivatalosan taníthat általános és középiskolában. Ezzel a Kincsem Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódó iskolai lovasoktatásban vezető szerepet tölthetsz be!
Kiemelt tudásra tettél szert egy-egy szakterületen?
Végezd el a lovaskultúra oktató képzést, és add át tudásod a felnövekvő generációknak!

Kutatás és szaktanácsadás
Van egy jó kutatási témád? A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem megadja hozzá a szervezeti keretet! Csatlakozz a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem kutatói
köréhez, és használd ki egy nemzetközi színvonalú sporttudományi kutatóközpont lehetőségeit a lovassportok fejlesztéséért!
Inkább a jog, a marketing, a szervezeti irányítás, vagy a rendezvényszervezés vonz? Szeretnél részt venni lovaságazati projektek tervezésében és kivitelezésében? Ennek sincs akadálya, a lovaskultúra oktatókat szívesen és megelégedettséggel kérik fel különféle szakértői és tanácsadói munkákra. Számos felkérés érkezett már a Lovassportok Csoporthoz is, ezek megvalósításába rendszerint bevonjuk a nálunk végzett lovaskultúra oktatókat.

DE!
Akkor is érdemes elvégezned a szakot, ha nem a lovazásból szeretnél megélni, hanem „csak” lovas ismereteidet szeretnéd bővíteni és kamatoztatni. Versenyzőként vagy igényes hobbilovasként a lovaskultúra oktató szakon megszerzett, a lovasélet szinte minden területére kiterjedő tudásanyaggal szakszerűbbé, hatékonyabbá, és mindkettőtök számára élvezetesebbé teheted a lovaddal közös munkát és az együtt töltött időt.

Nyomtatás: